Använd Legimus Enkel
Legimus Enkel är en mobilapp för att lyssna på talböcker i Legimus. Den är ett alternativ till den nuvarande mobilappen. och till Daisyspelare.
Legimus Enkel har ett enklare gränssnitt med fokus på att lyssna på böcker:
- Den senast lästa boken visas direkt när du öppnar appen.
- Det går bara att lyssna på böcker, och bokens text visas inte.
- Böcker läggs till genom Talboken kommer, Legimus på webben eller i den Legimus-appen.
- Appen har ett "pratande gränssnitt", som kan läsa upp funktioner i gränssnittet.
Appen går att installera på iPhone, iPad från App Store (öppnas i nytt fönster) och på Android-telefoner och surfplattor från Play Store (öppnas i nytt fönster).
Logga in i Legimus Enkel
För att kunna logga in behöver du först skaffa ett konto i Legimus.
- Skriv din e-postadress eller användarnamn och ditt lösenord.
- Klicka på Logga in.
- Nu loggas du in.
Om du behöver hjälp med att logga in kan du kontakta ditt bibliotek.
Första gången du använder appen
När du öppnar appen första gången visas en kort guide som förklarar de viktigaste funktionerna. Det finns möjlighet att göra enklare inställningar om appens beteende, till exempel vilka funktioner som ska vara synliga i appen och om pratande gränssnitt ska användas eller ej. Inställningarna går att ändra senare.
Använda Legimus Enkel
Pratande gränssnitt
Legimus Enkel har som standard ett pratande gränssnitt. Det betyder att när du trycker på en knapp läser telefonen eller surfplattan upp vad knappen gör, till exempel ”Spela” eller ”Pausa”.
Appen läser också upp annan text när du trycker på den, som namn på böcker eller författare, och även när du byter mellan böcker i appen.
Lyssna på böcker
Du startar uppspelning av en bok genom att trycka på Spela-knappen längst ned på skärmen. Uppspelningen stoppas genom att trycka på den gröna Paus-knappen som ligger på samma plats.
När boken spelas visas fler funktioner:
- Spola framåt och bakåt
- Volymkontroller (om det är aktiverat i inställningar)
- Insomningstimer
- Uppspelningshastighet
Om du har mer än en bok i bokhyllan byter du mellan dem genom att stoppa uppspelningen och trycka på pilknapparna överst till höger och till vänster på skärmen.
Navigera i boken
Du kan hoppa 30 sekunder framåt och bakåt i boken genom att trycka på pilknapparna längst ned på skärmen. Om du vill göra längre hopp kan du hålla inne knappen. Då hoppar uppspelningen längre och längre, upp till fem minuter i taget.
Sömntimer
Legimus enkel har ett insomningsläge där uppspelningen automatiskt stängs av efter tiden du väljer.
Ändra uppspelningshastighet
Uppspelningshastigheten kan justeras från 0,9 gånger hastigheten till 2 gånger. Detta går också att ställa in i inställningarna.
Inställningar
Du kommer till inställningssidan genom att klicka på Mer information om boken och sedan på inställningsknappen längst ned på skärmen.
I den nuvarande versionen finns inställningar för att slå av och på pratande gränssnitt, visning av bokomslag, visning av volymkontroller, samt uppspelningshastighet.
På inställningssidan finns också kontaktuppgifter till MTM om du behöver support.
Tillgänglighet för dig som har nedsatt syn eller använder skärmläsare
Legimus enkel följer telefonen eller surfplattans inställningar för större textstorlekar, högre kontrast, interaktion med pekskärmen och så vidare.
Om du som användare har svårt att se innehållet på skärmen eller använda appen rekommenderar vi att du använder enhetens hjälpfunktioner, eftersom det också gör det enklare att använda alla andra appar.
Vi har arbetat på att göra gränssnittet så enkelt som möjligt att använda med skärmläsare, och det pratande gränssnittet är inaktivt när du använder skärmläsare.
Om du behöver logga ut
Det är inte möjligt att logga ut direkt från Legimus enkel för att minska risken att en användare med nedsatt syn loggar ut från sitt konto av misstag.
Om du behöver logga ut, till exempel för att byta konto, så öppnar du telefonens eller surfplattans systeminställningar, går till avsnittet med appinställningar och väljer där Logga ut. Nästa gång du öppnar appen kommer inloggningsskärmen visas.
Lagring av böcker på din telefon
När du börjar spela upp en bok laddas ned automatiskt ned i bakgrunden, så att du kan fortsätta lyssna på den utan internetuppkoppling. Nedladdningarna raderas automatiskt om boken inte längre finns kvar på bokhyllan när du öppnar appen, till exempel om en bok har tagits bort genom Talboken kommer.
Om det inte finns tillräckligt med utrymme på din telefon kommer ett felmeddelande visas och läsas upp. Du kan frigöra mer utrymme genom att ta bort böcker som du inte längre vill läsa från din bokhylla, eller rensa annat innehåll på telefonen eller surfplattan.