Gå till huvudinnehåll

Tillgänglighetsredogörelse för Legimus Enkel

Det är Myndigheten för tillgängliga medier, MTM, som är ansvarig för Legimus Enkel.

Legimus Enkel är ett alternativ till Legimus webbplats och den ordinarie Legimus-appen. Legimus Enkel har ett mer begränsat utbud av funktioner och är utformad för att vara enkel att använda för att läsa talböcker.

I Legimus Enkel kan du lyssna på böcker som redan finns i din bokhylla. För att söka efter och låna böcker behöver du använda Legimus webbplats eller den ordinarie Legimus-appen. Ditt bibliotek kan också lägga till böcker i din bokhylla via tjänsten Talboken kommer.

Legimus Enkel visar inte bokens text.

Vi vill att så många som möjligt ska kunna använda Legimus Enkel. Här berättar vi hur appen följer lagen om digital tillgänglighet. Om du upplever brister med tillgängligheten kan du meddela oss så att vi kan åtgärda dem.

Hur tillgänglig är appen?

Appen är delvis förenlig med lagen om tillgänglighet till digital offentlig service. Det finns vissa brister som beskrivs nedan.

Vad kan du göra om du inte kan använda delar av appen?

Om du behöver innehåll från Legimus Enkel som inte är tillgängligt för dig, men som är undantaget från lagens tillämpningsområde enligt beskrivning nedan, kan du meddela oss.

Svarstiden är normalt fyra arbetsdagar.

Du kan också kontakta oss på följande sätt:

Skicka e-post till info@mtm.se

Ring 040-6532710

Rapportera brister i appens tillgänglighet

Vi strävar hela tiden efter att förbättra appens tillgänglighet. Om du upptäcker problem som inte är beskrivna på den här sidan, eller om du anser att vi inte uppfyller lagens krav, kontakta oss så att vi får veta att problemet finns.

Tillsyn

Myndigheten för digital förvaltning (Digg) har ansvaret för tillsyn över lagen om tillgänglighet till digital offentlig service.

Du kan anmäla till Digg om du tycker att vår digitala service har brister i tillgänglighet.

Du kan också anmäla till Digg om du tycker att vår bedömning av vad som är oskäligt betungande ska granskas, om du tycker att vår tillgänglighetsredogörelse har brister eller om du tycker att vi inte har hanterat din begäran om tillgängliggörande korrekt.

Teknisk information om appens tillgänglighet

Den här appen är förenlig med lagen om tillgänglighet till digital offentlig service. 

Innehåll som inte är tillgängligt

Det innehåll som beskrivs nedan är på ett eller annat sätt inte helt tillgängligt.

Bristande förenlighet med lagkraven

Följande kända brister kan förekomma i appen:

  • Appen är inte testad med externt tangentbord. Det kan därför finnas brister i tillgängligheten vid navigering med externt tangentbord.

  • Appen är inte testad med punktdisplay. Det kan därför finnas brister i tillgängligheten vid navigering med punktdisplay.

  • Vid användning av ”magic tap” (tryck snabbt två gånger med två fingrar) för att starta ljuduppspelning på iOS och iPadOS startas boken som senast spelades, inte boken på den nuvarande sidan.

  • När appen öppnas läses ibland titel och författare upp två gånger vid användning av pratande gränssnitt

Vi arbetar löpande med att förbättra tillgängligheten och åtgärda identifierade problem.

Vår ambition är att ha testat och säkerställt appens tillgänglighet vid användning med externt tangentbord och punktdisplay senast i november 2026.

Hur vi testat appen

Vi har gjort en självskattning (intern testning) av Legimus Enkel.

Tillgängligheten har granskats genom:
•    manuell testning 
•    testning med skärmläsare 

Senaste bedömningen gjordes den 22 sept 2026.

Appen publicerades den 23 sept 2026.

Redogörelsen uppdaterades senast den 23 sept 2026.